Mitter Bygg AB
Org.nr: 556919-8210| Nyckeltal | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 911 | 6 429 | 8 157 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 265 | -34 | 1 165 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 17 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 656.8 | 714.3 | 383.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | ||
| Vinstmarginal % | 4.8 | -0.3 | 14.3 |
| Kassalikviditet % | 72.8 | 56.8 | 109.6 |
| Soliditet % | 27.7 | 21.5 | 29.0 |
| Resultaträkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 911 | 6 429 | 8 157 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 631 | -6 449 | -6 992 |
| Avskrivningar (kSEK) | -796 | -562 | -184 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 281 | -19 | 1 166 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 265 | -34 | 1 165 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 219 | -34 | 1 164 |
| Skatt (kSEK) | 28 | 0 | 240 |
| Årets resultat (kSEK) | 191 | -34 | 924 |
| Balansräkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 452 | 3 116 | 778 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 926 | 1 449 | 2 726 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 378 | 4 565 | 3 504 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 191 | -34 | 924 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 174 | 982 | 1 016 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 46 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 516 | 1 030 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 644 | 2 552 | 2 488 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 378 | 4 565 | 3 504 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg, byggstäd, rivning, bemanning, underhåll av utemiljöer samt vinterunderhåll, och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71110 - Arkitektverksamhet



