Stelin Fastighets AB
Org.nr: 556916-2695| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 723 | 733 | 734 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 492 | 443 | 453 |
| Antal anställda | 0 | 0 | |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | |
| Vinstmarginal % | 69.3 | 63.2 | 64.4 |
| Kassalikviditet % | 402.7 | 267.9 | 277.3 |
| Soliditet % | 81.9 | 69.3 | 71.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 723 | 733 | 734 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -229 | -274 | -272 |
| Avskrivningar (kSEK) | -23 | -23 | -26 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 493 | 458 | 462 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 492 | 443 | 453 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 491 | 335 | 343 |
| Skatt (kSEK) | 102 | 71 | 71 |
| Årets resultat (kSEK) | 389 | 264 | 272 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 045 | 1 068 | 1 091 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 345 | 1 195 | 624 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 390 | 2 263 | 1 715 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 389 | 264 | 272 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 718 | 1 328 | 1 064 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 302 | 302 | 193 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 154 | 204 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 334 | 446 | 225 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 390 | 2 263 | 1 715 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



