Castelli 1892 Scandinavia AB
Org.nr: 556910-6544
Koncernmoder:
Bsa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Nuova Castelli Spa
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 581 324 | 530 560 | 512 067 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 056 | 4 847 | 11 249 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 290662.0 | 265280.0 | 256033.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 434 | 1 391 | 1 188 |
| Löner till övriga (kSEK) | 715 | 655 | 512 |
| Vinstmarginal % | 1.4 | 1.5 | 3.2 |
| Kassalikviditet % | 118.5 | 123.2 | 119.1 |
| Soliditet % | 20.2 | 20.4 | 20.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 581 324 | 530 560 | 512 067 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -574 959 | -525 738 | -500 889 |
| Avskrivningar (kSEK) | -22 | -23 | -46 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 6 365 | 4 822 | 11 178 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 056 | 4 847 | 11 249 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -65 | -36 | 34 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -65 | -36 | 34 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 35 | 57 | 79 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 088 | 2 022 | 5 309 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 112 123 | 111 678 | 113 576 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 112 158 | 111 734 | 113 654 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 60 | 60 | 60 |
| Årets resultat (kSEK) | -65 | -36 | 34 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 22 685 | 22 750 | 22 786 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 89 473 | 88 984 | 90 868 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 112 158 | 111 734 | 113 654 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47112 - Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad



