Stens Golv i Malung AB
Org.nr: 556905-7853| Nyckeltal | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 625 | 15 134 | 13 548 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 691 | 399 | 622 |
| Antal anställda | 11 | 10 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1511.4 | 1513.4 | 1354.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.7 | 3.5 | 5.6 |
| Kassalikviditet % | 121.0 | 116.3 | 131.2 |
| Soliditet % | 46.7 | 42.1 | 42.7 |
| Resultaträkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 625 | 15 134 | 13 548 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -15 840 | -14 605 | -12 796 |
| Avskrivningar (kSEK) | -326 | -274 | -231 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 784 | 529 | 751 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 691 | 399 | 622 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 568 | 431 | 465 |
| Skatt (kSEK) | 130 | 102 | 106 |
| Årets resultat (kSEK) | 438 | 329 | 359 |
| Balansräkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 153 | 3 994 | 3 524 |
| Summa varulager (kSEK) | 607 | 503 | 708 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 631 | 3 373 | 3 016 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 784 | 7 367 | 6 539 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 438 | 329 | 359 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 751 | 2 313 | 1 983 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 112 | 990 | 1 022 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 421 | 1 596 | 1 774 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 499 | 2 468 | 1 759 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 784 | 7 367 | 6 539 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra golv- och väggarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43330 - Golv- och väggbeläggningsarbeten



