Söderlyckan Bygg AB
Org.nr: 556882-9989| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 407 | 12 604 | 14 556 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 210 | 509 | 775 |
| Antal anställda | 8 | 7 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1925.9 | 1800.6 | 1819.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.4 | 4.1 | 5.3 |
| Kassalikviditet % | 146.3 | 178.7 | 154.1 |
| Soliditet % | 34.5 | 44.1 | 34.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 407 | 12 604 | 14 556 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -15 200 | -12 111 | -13 784 |
| Avskrivningar (kSEK) | -47 | -70 | -82 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 206 | 493 | 772 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 210 | 509 | 775 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 510 | 564 | 575 |
| Skatt (kSEK) | 114 | 126 | 123 |
| Årets resultat (kSEK) | 396 | 438 | 452 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 299 | 213 | 183 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 | 2 | 2 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 890 | 4 630 | 4 796 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 188 | 4 843 | 4 979 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 396 | 438 | 452 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 573 | 1 676 | 1 238 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 276 | 576 | 631 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 340 | 2 590 | 3 110 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 188 | 4 843 | 4 979 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnad- och entreprenadarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



