Måle Sportförsäljning AB
Org.nr: 556882-3479| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 41 885 | 38 140 | 39 763 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 141 | 3 107 | 6 476 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5983.6 | 5448.6 | 5680.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.9 | 8.2 | 16.3 |
| Kassalikviditet % | 127.7 | 94.4 | 162.8 |
| Soliditet % | 70.2 | 61.9 | 70.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 41 885 | 38 140 | 39 763 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -37 830 | -35 065 | -33 307 |
| Avskrivningar (kSEK) | -57 | -57 | -57 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 055 | 3 076 | 6 457 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 141 | 3 107 | 6 476 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 142 | 3 106 | 6 476 |
| Skatt (kSEK) | 844 | 648 | 1 339 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 298 | 2 458 | 5 137 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 98 | 175 | 231 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 178 | 9 417 | 8 179 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 717 | 14 690 | 15 729 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 14 815 | 14 865 | 15 961 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 51 | 51 | 51 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 298 | 2 458 | 5 137 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 082 | 8 884 | 10 925 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 397 | 397 | 397 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 337 | 5 585 | 4 639 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 14 815 | 14 865 | 15 961 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av sportartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47631 - Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar



