Stockholms Dörr och Säkerhetssmide AB
Org.nr: 556876-5902| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 713 | 7 935 | 8 879 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 779 | -40 | 469 |
| Antal anställda | 4 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2428.3 | 1587.0 | 1775.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.1 | -0.5 | 5.5 |
| Kassalikviditet % | 226.9 | 182.2 | 189.0 |
| Soliditet % | 59.3 | 53.1 | 55.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 713 | 7 935 | 8 879 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 924 | -7 977 | -8 397 |
| Avskrivningar (kSEK) | -26 | -27 | -24 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 789 | -42 | 482 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 779 | -40 | 469 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 585 | 5 | 424 |
| Skatt (kSEK) | 121 | 4 | 28 |
| Årets resultat (kSEK) | 464 | 1 | 396 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 87 | 38 | 65 |
| Summa varulager (kSEK) | 248 | 308 | 324 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 086 | 2 343 | 2 276 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 173 | 2 381 | 2 341 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 464 | 1 | 396 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 728 | 1 264 | 1 262 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 194 | 0 | 45 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 251 | 1 117 | 1 033 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 173 | 2 381 | 2 341 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning, montage, reparationer och service av dörrar i stål och aluminium, fastighetssmide och inbrottsskydd och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25120 - Tillverkning av dörrar och fönster av metall



