Lu-Ve Sweden AB
Org.nr: 556869-1322
Koncernmoder:
Luve Spa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Luve Spa
F-skattesedel :
Ja
KONTAKTINFORMATION
Telefon:
Telefax: 045420295
Webbplats: www.aia.se
Telefax: 045420295
Webbplats: www.aia.se
BESÖKSADRESS
Södra Industrivägen 2
37450 Asarum
Kommun: Karlshamn
Län: Blekinge
Sverige
37450 Asarum
Kommun: Karlshamn
Län: Blekinge
Sverige
UTDELNINGSADRESS
Södra Industrivägen 2-4
37450 Asarum
Sverige
37450 Asarum
Sverige
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 346 447 | 364 462 | 281 940 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 44 523 | 46 261 | 37 862 |
| Antal anställda | 66 | 61 | 62 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5249.2 | 5974.8 | 4547.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 836 | 3 000 | 2 745 |
| Löner till övriga (kSEK) | 38 099 | 36 058 | 30 512 |
| Vinstmarginal % | 12.9 | 12.7 | 13.5 |
| Kassalikviditet % | 189.1 | 149.0 | 79.8 |
| Soliditet % | 67.4 | 62.1 | 53.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 346 447 | 364 462 | 281 940 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -302 770 | -320 608 | -244 741 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 234 | -3 024 | -2 559 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 43 677 | 43 854 | 37 199 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 44 523 | 46 261 | 37 862 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 44 523 | 46 261 | 37 862 |
| Skatt (kSEK) | 9 655 | 9 228 | 7 981 |
| Årets resultat (kSEK) | 34 868 | 37 033 | 29 881 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 823 | 10 529 | 10 219 |
| Summa varulager (kSEK) | 77 947 | 71 455 | 83 723 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 215 444 | 177 003 | 139 066 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 224 267 | 187 532 | 149 285 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 34 868 | 37 033 | 29 881 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 151 261 | 116 393 | 79 360 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 72 717 | 70 850 | 69 341 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 224 267 | 187 532 | 149 285 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rörelse omfattande tillverkning, inköp, försäljning, import, export, förvaring, montering, driftsättning, service och handel i allmänhet, både för egen räkning, samt som agent eller på uppdrag av någon annan, däribland utländska bolag, av kondensorer, avdunstningsapparater, kylmedelskylare, värmeupptagare, gaskylare, värmeväxlare samt termodynamisk utrustning i allmänhet jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även kunna äga och förvalta fast och lös egendom.
Huvudbransch SNI
28250 - Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll
Övriga branscher SNI
| 46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning |



