Rangfunds AB
Org.nr: 556867-3890| Nyckeltal | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 023 | 5 925 | 6 544 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 201 | 95 | 293 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.4 | 1.8 | 4.9 |
| Kassalikviditet % | 7966.7 | 407.6 | 140.5 |
| Soliditet % | 99.3 | 88.0 | 70.4 |
| Resultaträkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 023 | 5 925 | 6 544 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 818 | -5 817 | -6 224 |
| Avskrivningar (kSEK) | -99 | -91 | -98 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 206 | 109 | 320 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 201 | 95 | 293 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 201 | 96 | 294 |
| Skatt (kSEK) | 41 | 22 | 62 |
| Årets resultat (kSEK) | 160 | 74 | 232 |
| Balansräkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 386 | 484 | 480 |
| Summa varulager (kSEK) | 325 | 303 | 374 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 803 | 678 | 867 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 189 | 1 162 | 1 346 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 160 | 74 | 232 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 181 | 1 022 | 948 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 | 48 | 47 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 | 92 | 351 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 189 | 1 162 | 1 346 |
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning och underhåll av värmeanläggningar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



