Austin Powder Sweden AB
Org.nr: 556866-7934
Koncernmoder:
Austin Powder Holdingss Co
Dotterbolag:
Moderbolag:
Austin Europe Gmbh
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 90 139 | 80 395 | 85 347 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 594 | -1 383 | -1 518 |
| Antal anställda | 14 | 15 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6438.5 | 5359.7 | 5689.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 292 | 1 245 | 1 208 |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 823 | 8 156 | 7 881 |
| Vinstmarginal % | -1.8 | -1.6 | -1.6 |
| Kassalikviditet % | 116.5 | 92.6 | 99.2 |
| Soliditet % | 64.8 | 68.3 | 55.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 90 139 | 80 395 | 85 347 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -91 752 | -81 809 | -86 702 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 476 | -2 730 | -3 728 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -1 613 | -1 415 | -1 354 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 594 | -1 383 | -1 518 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -823 | -869 | -1 186 |
| Skatt (kSEK) | -22 | -489 | -121 |
| Årets resultat (kSEK) | -801 | -380 | -1 065 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 15 154 | 17 376 | 21 157 |
| Summa varulager (kSEK) | 16 611 | 19 923 | 18 851 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 36 648 | 33 875 | 31 633 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 51 802 | 51 251 | 52 790 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -801 | -380 | -1 065 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 29 598 | 30 399 | 24 529 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 5 012 | 5 783 | 6 298 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 8 641 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 17 192 | 15 068 | 12 879 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 51 802 | 51 251 | 52 790 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillverka, importera, lagra, marknadsföra, försälja och distribuera sprängmedel samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46850 - Partihandel med kemiska produkter
Övriga branscher SNI
| 20591 - Sprängämnestillverkning |
| 42120 - Anläggning av järnvägar och tunnelbanor |



