Hall Miba AB
Org.nr: 556865-8149| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 490 076 | 504 227 | 513 015 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 31 564 | 26 760 | 26 268 |
| Antal anställda | 33 | 30 | 29 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 14850.8 | 16807.6 | 17690.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 154 | 1 161 | 275 |
| Löner till övriga (kSEK) | 15 669 | 14 236 | 14 541 |
| Vinstmarginal % | 6.7 | 5.7 | 5.2 |
| Kassalikviditet % | 54.8 | 56.3 | 53.6 |
| Soliditet % | 8.4 | 6.8 | 6.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 490 076 | 504 227 | 513 015 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -55 862 | -62 232 | -69 375 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 32 898 | 28 805 | 26 550 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 31 564 | 26 760 | 26 268 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 329 | 1 776 | 66 |
| Skatt (kSEK) | 552 | 827 | 39 |
| Årets resultat (kSEK) | 777 | 949 | 27 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 357 | 2 573 | 2 560 |
| Summa varulager (kSEK) | 66 135 | 71 530 | 77 048 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 134 905 | 153 307 | 157 838 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 137 262 | 155 880 | 160 398 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 777 | 949 | 27 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 820 | 10 043 | 9 094 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 839 | 604 | 620 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 125 603 | 145 233 | 150 684 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 137 262 | 155 880 | 160 398 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet med ekonomiservice, handel företrädesevis med biltillbehör, järnvaror och fritidsartiklar, marina produkter samt värdepappershandel ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46720 - Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Övriga branscher SNI
| 46841 - Partihandel med järnhandelsvaror |



