Falköpings Golfklubb AB
Org.nr: 556859-3601| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 8 510 | 8 802 | 8 906 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 125 | 385 | 252 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 945.6 | 978.0 | 989.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.6 | 4.6 | 3.1 |
| Kassalikviditet % | 262.7 | 256.4 | 201.2 |
| Soliditet % | 64.4 | 63.2 | 58.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 8 510 | 8 802 | 8 906 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 396 | -8 418 | -8 634 |
| Avskrivningar (kSEK) | -109 | -102 | -118 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 114 | 385 | 271 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 125 | 385 | 252 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 58 | 259 | 91 |
| Skatt (kSEK) | 15 | 56 | 17 |
| Årets resultat (kSEK) | 43 | 203 | 74 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 710 | 819 | 870 |
| Summa varulager (kSEK) | 26 | 76 | 280 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 522 | 2 322 | 2 012 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 231 | 3 141 | 2 882 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 43 | 203 | 74 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 600 | 1 557 | 1 354 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 607 | 540 | 414 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 75 | 168 | 253 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 950 | 876 | 861 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 231 | 3 141 | 2 882 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Drift och skötsel av golfanläggningar, försäljning av golfprodukter, restaurangverksamhet jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler



