Vermeer V1K1Ng AB
Org.nr: 556858-5664| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 58 311 | 151 902 | 139 575 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 935 | 4 176 | 8 638 |
| Antal anställda | 11 | 12 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5301.0 | 12658.5 | 13957.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 280 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 6 165 | ||
| Vinstmarginal % | -3.1 | 2.8 | 6.2 |
| Kassalikviditet % | 149.8 | 315.5 | 167.6 |
| Soliditet % | 64.4 | 79.9 | 57.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 58 311 | 151 902 | 139 575 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -60 286 | -148 300 | -131 405 |
| Avskrivningar (kSEK) | -207 | -167 | -164 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -1 975 | 3 602 | 8 170 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 935 | 4 176 | 8 638 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 935 | 4 391 | 8 638 |
| Skatt (kSEK) | -358 | 950 | 1 808 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 577 | 3 441 | 6 830 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 069 | 915 | 709 |
| Summa varulager (kSEK) | 23 253 | 15 178 | 15 441 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 51 007 | 43 046 | 54 357 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 52 076 | 43 961 | 55 066 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 577 | 3 441 | 6 830 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 33 549 | 35 126 | 31 631 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 215 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 18 527 | 8 834 | 23 219 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 52 076 | 43 961 | 55 066 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt via bolag bedriva inköp och försäljning av anläggningsmaskiner, även partihandel med gruvbygg- och anläggningsmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46630 - Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner



