Stensiö Måleri AB
Org.nr: 556854-0743| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 721 | 7 056 | 5 311 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 142 | 1 487 | 951 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1344.2 | 1411.2 | 1327.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 17.0 | 21.1 | 17.9 |
| Kassalikviditet % | 240.1 | 256.7 | 207.8 |
| Soliditet % | 60.7 | 65.3 | 56.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 721 | 7 056 | 5 311 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 576 | -5 570 | -4 362 |
| Avskrivningar (kSEK) | -93 | -78 | -62 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 144 | 1 486 | 950 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 142 | 1 487 | 951 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 174 | 1 474 | 948 |
| Skatt (kSEK) | 249 | 305 | 202 |
| Årets resultat (kSEK) | 925 | 1 169 | 746 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 163 | 284 | 216 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 348 | 1 959 | 1 606 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 511 | 2 243 | 1 822 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 925 | 1 169 | 746 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 489 | 1 405 | 985 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 44 | 75 | 63 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 978 | 763 | 773 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 511 | 2 243 | 1 822 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är målerirörelse och förvaltning av fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



