Tandläkarnas Upphandlings och Vård Sverige AB
Org.nr: 556853-8747| Nyckeltal | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 852 | 895 | 901 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 602 | 401 | 303 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 70.9 | 46.3 | 34.2 |
| Kassalikviditet % | 434.4 | 383.0 | 230.5 |
| Soliditet % | 80.7 | 81.0 | 68.0 |
| Resultaträkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 852 | 895 | 901 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -411 | -492 | -623 |
| Avskrivningar (kSEK) | -174 | -291 | -289 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 441 | 403 | 279 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 602 | 401 | 303 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 602 | 855 | 368 |
| Skatt (kSEK) | 125 | 181 | 80 |
| Årets resultat (kSEK) | 477 | 674 | 288 |
| Balansräkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 331 | 464 | 709 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 707 | 1 237 | 1 173 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 038 | 1 701 | 1 882 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 477 | 674 | 288 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 645 | 1 378 | 919 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 455 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 393 | 323 | 509 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 038 | 1 701 | 1 882 |
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att verka för tandläkare i samverkan med upphandling av tandvård och vård inom detta ansvarsområde, uppförande av fastigheter, förvaltning av fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



