Harbas Fastighets i Malmö AB
Org.nr: 556851-5703| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 710 | 684 | 634 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 364 | 614 | 506 |
| Antal anställda | 0 | ||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 52.1 | 90.5 | 79.8 |
| Kassalikviditet % | 74.0 | 47.3 | 35.1 |
| Soliditet % | 29.1 | 28.9 | 22.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 710 | 684 | 634 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -393 | -131 | -131 |
| Avskrivningar (kSEK) | -105 | -105 | -105 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 317 | 553 | 503 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 364 | 614 | 506 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 364 | 614 | 506 |
| Skatt (kSEK) | 76 | 127 | 104 |
| Årets resultat (kSEK) | 288 | 487 | 402 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 235 | 4 340 | 4 445 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 099 | 2 047 | 1 554 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 334 | 6 387 | 6 000 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 288 | 487 | 402 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 132 | 1 844 | 1 357 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 188 | 4 330 | 4 429 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 334 | 6 387 | 6 000 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



