Pharmadule Morimatsu AB
Org.nr: 556846-4910
Koncernmoder:
Morimatsu International Holdings
Dotterbolag:
2 st
Moderbolag:
Morimatsu International Holdings
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 953 213 | 375 375 | 844 391 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 64 011 | 10 633 | 29 984 |
| Antal anställda | 15 | 16 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 63547.5 | 23460.9 | 60313.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 824 | 2 340 | 1 349 |
| Löner till övriga (kSEK) | 10 773 | 9 465 | 9 435 |
| Vinstmarginal % | 8.8 | 9.7 | 6.6 |
| Kassalikviditet % | 92.7 | 95.8 | 123.2 |
| Soliditet % | 16.1 | 10.7 | 23.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 953 213 | 375 375 | 844 391 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -896 167 | -360 738 | -830 532 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 57 045 | 14 637 | 13 858 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 64 011 | 10 633 | 29 984 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 64 011 | 10 633 | 22 984 |
| Skatt (kSEK) | 13 308 | 3 145 | 4 791 |
| Årets resultat (kSEK) | 50 703 | 7 488 | 18 193 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 079 | 2 079 | 2 079 |
| Summa varulager (kSEK) | 162 627 | 90 483 | 23 053 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 723 801 | 618 220 | 394 110 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 725 880 | 620 300 | 396 189 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 50 703 | 7 488 | 18 193 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 104 733 | 53 860 | 79 471 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 15 500 | 15 500 | 15 500 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 605 647 | 550 939 | 301 218 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 725 880 | 620 300 | 396 189 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag bedriva näringsverksamhet inom områdena tillverkning och marknadsföring av modulbyggda anläggningar för tillverkning av läKemedel, samt inom ramen för denna förvärva, äga, förvalta och försälja aktier, andelar, värdepapper, värdepappersrelatrade instrument, företag eller del där av samt förvalta och försälja fastigheter för egen räkning och även som bedriva därmed jämförlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71122 - Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik



