Farmors Bageri i Svedala AB
Org.nr: 556836-7386| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 158 | 4 319 | 4 301 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 387 | 458 | 323 |
| Antal anställda | 4 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1039.5 | 1439.7 | 1433.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.3 | 10.6 | 7.6 |
| Kassalikviditet % | 160.9 | 212.0 | 219.6 |
| Soliditet % | 70.6 | 68.5 | 63.3 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 158 | 4 319 | 4 301 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 776 | -3 868 | -3 976 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 | -5 | -5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 382 | 450 | 324 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 387 | 458 | 323 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 387 | 437 | 239 |
| Skatt (kSEK) | 86 | 98 | 53 |
| Årets resultat (kSEK) | 301 | 339 | 186 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 175 | 764 | 416 |
| Summa varulager (kSEK) | 102 | 94 | 87 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 971 | 1 226 | 1 176 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 146 | 1 990 | 1 592 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 301 | 339 | 186 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 185 | 1 034 | 695 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 422 | 422 | 401 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 540 | 534 | 496 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 146 | 1 990 | 1 592 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bageri och konditorirörelse och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10710 - Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
Övriga branscher SNI
| 47241 - Detaljhandel med bröd och konditorivaror |



