Petra Larssons Hår AB
Org.nr: 556830-0189| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 730 | 818 | 1 055 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 214 | 104 | 149 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 730.0 | 818.0 | 1055.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 29.5 | 12.8 | 16.2 |
| Kassalikviditet % | 171.4 | 127.0 | 130.3 |
| Soliditet % | 70.2 | 68.6 | 66.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 730 | 818 | 1 055 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -641 | -769 | -881 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 89 | 48 | 174 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 214 | 104 | 149 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 198 | 94 | 99 |
| Skatt (kSEK) | 46 | 25 | 30 |
| Årets resultat (kSEK) | 152 | 69 | 69 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 600 | 643 | 646 |
| Summa varulager (kSEK) | 26 | 21 | 18 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 427 | 313 | 375 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 027 | 956 | 1 021 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 152 | 69 | 69 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 438 | 386 | 417 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 356 | 340 | 330 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 234 | 230 | 274 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 027 | 956 | 1 021 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
96210 - Frisörer och barberare



