Fastighets AB Maloma
Org.nr: 556821-0263| Nyckeltal | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 176 | 1 300 | 1 219 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 770 | 820 | 645 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 66.8 | 69.3 | 61.0 |
| Kassalikviditet % | 497.6 | 334.0 | 797.8 |
| Soliditet % | 91.9 | 87.7 | 57.6 |
| Resultaträkning | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 176 | 1 300 | 1 219 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -390 | -400 | -475 |
| Avskrivningar (kSEK) | -158 | -158 | -158 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 786 | 900 | 743 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 770 | 820 | 645 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 770 | 821 | 808 |
| Skatt (kSEK) | 159 | 169 | 169 |
| Årets resultat (kSEK) | 611 | 652 | 639 |
| Balansräkning | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 765 | 2 923 | 3 081 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 264 | 835 | 1 851 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 029 | 3 758 | 4 932 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 611 | 652 | 639 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 704 | 3 294 | 2 842 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 71 | 215 | 1 859 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 254 | 250 | 232 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 029 | 3 758 | 4 932 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsverksamhet, konsultverksamhet inom ventilationsbranschen, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



