Optalux Ögonklinik Östermalm AB
Org.nr: 556818-8907| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 433 | 3 914 | 4 195 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -722 | 1 048 | 512 |
| Antal anställda | 0 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 1957.0 | 2097.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -50.2 | 26.8 | 12.5 |
| Kassalikviditet % | 212.1 | 104.4 | 81.8 |
| Soliditet % | 81.7 | 42.0 | 46.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 433 | 3 914 | 4 195 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 158 | -2 865 | -3 669 |
| Avskrivningar (kSEK) | -30 | -83 | -119 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -725 | 1 048 | 525 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -722 | 1 048 | 512 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -472 | 798 | 512 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 166 | 64 |
| Årets resultat (kSEK) | -472 | 632 | 448 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 221 | 802 | 886 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 158 | 185 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 140 | 1 498 | 1 016 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 361 | 2 300 | 1 902 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -472 | 632 | 448 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 295 | 768 | 885 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 250 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 66 | 1 283 | 1 016 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 361 | 2 300 | 1 902 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Parsells Revisionsbyrå Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva ögonkirurgi, ögonmottagning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86222 - Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus



