Stålab i Trollhättan AB
Org.nr: 556818-6166| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 25 496 | 53 603 | 61 529 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -717 | 7 655 | 3 350 |
| Antal anställda | 4 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6374.0 | 8933.8 | 10254.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -2.7 | 14.3 | 5.4 |
| Kassalikviditet % | 408.9 | 225.0 | 190.3 |
| Soliditet % | 67.9 | 51.5 | 44.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 25 496 | 53 603 | 61 529 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -26 377 | -46 425 | -58 475 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -881 | 7 178 | 3 053 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -717 | 7 655 | 3 350 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 53 | 6 435 | 3 639 |
| Skatt (kSEK) | 47 | 1 369 | 793 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 | 5 066 | 2 846 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 372 | 27 201 | 24 916 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 372 | 27 201 | 24 916 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 | 5 066 | 2 846 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 746 | 9 740 | 7 674 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 600 | 5 370 | 4 150 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 026 | 12 090 | 13 092 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 372 | 27 201 | 24 916 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Sa Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och uppförande av byggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



