E Kraft Entreprenad AB
Org.nr: 556816-2464| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 31 505 | 51 763 | 42 174 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 441 | 13 984 | 6 113 |
| Antal anställda | 13 | 14 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2423.5 | 3697.4 | 3012.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.8 | 27.0 | 14.5 |
| Kassalikviditet % | 484.7 | 364.4 | 254.6 |
| Soliditet % | 79.7 | 72.8 | 61.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 31 505 | 51 763 | 42 174 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -30 006 | -37 778 | -36 059 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | -23 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 500 | 13 985 | 6 114 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 441 | 13 984 | 6 113 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 441 | 13 984 | 6 104 |
| Skatt (kSEK) | 437 | 2 892 | 1 257 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 004 | 11 092 | 4 847 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 581 | 413 | 405 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 21 963 | 27 559 | 17 974 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 22 545 | 27 971 | 18 379 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 004 | 11 092 | 4 847 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 17 973 | 20 369 | 11 277 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 41 | 41 | 41 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 531 | 7 562 | 7 061 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 22 545 | 27 971 | 18 379 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Baker Tilly Mapema Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsskötsel, markentreprenad, ventilationsarbeten, ny-, till- och ombyggnation av fastigheter, guidade fisketurer i skärgården samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
81100 - Fastighetsrelaterad stödverksamhet



