Gunnels Hårdesign i Tranås AB
Org.nr: 556815-1210| Nyckeltal | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 215 | 3 619 | 3 658 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 114 | 249 | 287 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 803.8 | 904.8 | 914.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.8 | 7.2 | 8.3 |
| Kassalikviditet % | 82.5 | 109.7 | 132.2 |
| Soliditet % | 22.5 | 28.7 | 28.7 |
| Resultaträkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 215 | 3 619 | 3 658 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 092 | -3 355 | -3 356 |
| Avskrivningar (kSEK) | -32 | -32 | -32 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 122 | 262 | 302 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 114 | 249 | 287 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 114 | 249 | 287 |
| Skatt (kSEK) | 32 | 54 | 63 |
| Årets resultat (kSEK) | 82 | 195 | 224 |
| Balansräkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 32 | 65 | 97 |
| Summa varulager (kSEK) | 261 | 261 | 195 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 723 | 937 | 1 099 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 756 | 1 002 | 1 197 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 82 | 195 | 224 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 170 | 288 | 343 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 26 | 98 | 170 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 560 | 616 | 684 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 756 | 1 002 | 1 197 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva friseringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
96210 - Frisörer och barberare



