Nevea AB
Org.nr: 556814-3407| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 135 | 7 958 | 6 445 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 033 | 2 886 | 1 758 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2378.3 | 2652.7 | 2148.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 30.9 | 38.2 | 27.9 |
| Kassalikviditet % | 31.7 | 44.8 | 39.8 |
| Soliditet % | 55.0 | 58.2 | 79.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 135 | 7 958 | 6 445 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 935 | -5 024 | -5 090 |
| Avskrivningar (kSEK) | -321 | -358 | -241 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 201 | 2 935 | 1 355 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 033 | 2 886 | 1 758 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 263 | 2 399 | 2 115 |
| Skatt (kSEK) | 718 | 532 | 415 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 545 | 1 867 | 1 700 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 36 859 | 32 947 | 27 048 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 632 | 6 951 | 1 992 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 42 491 | 39 898 | 29 039 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 60 | 60 | 60 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 545 | 1 867 | 1 700 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 18 203 | 18 658 | 18 791 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 6 505 | 5 735 | 5 248 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 17 784 | 15 505 | 5 000 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 42 491 | 39 898 | 29 039 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla IT programvara och tjänster samt utföra konsultuppdrag inom ledning, verksamhet- och affärsutveckling. Jämte denna verksamhet bedriva aktivt ägande i dotterbolag såväl som i intressebolag, fastighetsförvaltning, uthyrning av fastighet samt sälja utrustning och event inom mc-sport.
Huvudbransch SNI
52219 - Övrig stödverksamhet avseende landtransport
Övriga branscher SNI
| 68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder |



