Fastighets AB Centur
Org.nr: 556813-6369| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 0 | 554 | 0 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 387 567 | 2 035 430 | 8 421 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.0 | 69435.2 | 0.0 |
| Kassalikviditet % | 36969.3 | 942.9 | 31223.2 |
| Soliditet % | 99.1 | 89.4 | 99.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 0 | 554 | 0 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -105 | -629 | -3 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -105 | -75 | -3 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 387 567 | 2 035 430 | 8 421 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 380 496 | 2 028 114 | 8 424 |
| Skatt (kSEK) | 4 143 | 3 436 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 376 353 | 2 024 678 | 8 424 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 25 | 25 | 62 905 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 408 511 | 2 689 614 | 312 232 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 408 536 | 2 689 639 | 375 137 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 376 353 | 2 024 678 | 8 424 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 395 168 | 2 398 815 | 374 137 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 12 263 | 5 560 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 105 | 285 264 | 1 000 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 408 536 | 2 689 639 | 375 137 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla och äga fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



