Ox2 Construction AB
Org.nr: 556807-5252| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 041 229 | 5 417 566 | 6 169 525 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 436 844 | 654 273 | 1 088 429 |
| Antal anställda | 41 | 37 | 40 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 98566.6 | 146420.7 | 154238.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 46 627 | 47 472 | 46 927 |
| Vinstmarginal % | 11.5 | 12.5 | 18.3 |
| Kassalikviditet % | 118.0 | 123.3 | 125.9 |
| Soliditet % | 15.3 | 18.3 | 20.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 041 229 | 5 417 566 | 6 169 525 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 655 278 | -4 885 543 | -5 176 667 |
| Avskrivningar (kSEK) | -6 | -6 | 6 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 385 951 | 532 023 | 992 859 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 436 844 | 654 273 | 1 088 429 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -4 539 | -15 848 | 370 929 |
| Skatt (kSEK) | 609 | 160 | 77 638 |
| Årets resultat (kSEK) | -5 148 | -16 008 | 293 291 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 351 | 113 | 244 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 88 467 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 291 305 | 4 151 182 | 4 423 939 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 291 656 | 4 151 295 | 4 424 183 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -5 148 | -16 008 | 293 291 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 654 551 | 660 542 | 674 505 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 125 000 | 304 600 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 636 888 | 3 365 606 | 3 444 794 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 291 656 | 4 151 295 | 4 424 183 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projektutveckling inom vindkraftsindustrin, innefattande byggnation, överlåtelser, ledning, drift och service av vindkraftsanläggningar och produktion och försäljning av elektricitet från vindkraft samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
42221 - Anläggningsarbeten för el



