Gäre Bygg AB
Org.nr: 556807-1012| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 56 720 | 36 908 | 41 901 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 91 | -3 871 | 273 |
| Antal anställda | 27 | 25 | 24 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2100.7 | 1476.3 | 1745.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.7 | -9.8 | 1.3 |
| Kassalikviditet % | 109.2 | 113.0 | 132.9 |
| Soliditet % | 22.5 | 23.1 | 32.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 56 720 | 36 908 | 41 901 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -56 329 | -40 514 | -41 411 |
| Avskrivningar (kSEK) | -342 | -338 | -317 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 390 | -3 606 | 491 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 91 | -3 871 | 273 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 0 | -21 | 4 309 |
| Skatt (kSEK) | 87 | 37 | 40 |
| Årets resultat (kSEK) | -87 | -58 | 4 269 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 870 | 2 573 | 2 911 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 861 | 15 063 | 22 409 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 17 731 | 17 636 | 25 320 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -87 | -58 | 4 269 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 985 | 4 072 | 8 130 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 140 | 234 | 327 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 13 606 | 13 331 | 16 863 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 17 731 | 17 636 | 25 320 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten



