Svenska Brunnslock AB
Org.nr: 556800-9657| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 50 963 | 35 621 | 28 882 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 127 | 6 882 | 5 582 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 16987.7 | 11873.7 | 9627.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 13.4 | 19.3 | 19.3 |
| Kassalikviditet % | 199.9 | 130.6 | 163.8 |
| Soliditet % | 66.7 | 51.8 | 72.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 50 963 | 35 621 | 28 882 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -45 148 | -30 772 | -23 340 |
| Avskrivningar (kSEK) | -23 | -8 | -8 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 815 | 4 849 | 5 541 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 127 | 6 882 | 5 582 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 992 | 6 882 | 5 582 |
| Skatt (kSEK) | 1 175 | 1 008 | 1 155 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 817 | 5 874 | 4 427 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 571 | 1 699 | 1 709 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 702 | 5 807 | 4 797 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 072 | 18 595 | 10 246 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 643 | 20 293 | 11 955 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 133 | 133 | 133 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 817 | 5 874 | 4 427 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 320 | 10 503 | 8 629 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 135 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 188 | 9 790 | 3 326 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 643 | 20 293 | 11 955 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att - direkt eller indirekt - bedriva utveckling, tillverkning och försäljning (även i grossisthandelsledet) samt service inom i första hand produkter för markanläggning, väg, järnväg och processindustri, ävensom annan verksamhet, som kan stå i samband med eller komplettera nämnda rörelse. Bedriva grossistverksamhet av produkter för infrastruktur, mark och VA såsom betäckningar, luckor och VA-material i olika metalliska material och plaster samt utbildning och därmed förenlig verksamhet, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46831 - Partihandel med virke och andra byggmaterial



