K2 Construction AB
Org.nr: 556800-0896| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 28 339 | 33 272 | 50 153 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 828 | 1 660 | 3 716 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2833.9 | 3327.2 | 5572.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -10.0 | 5.0 | 7.4 |
| Kassalikviditet % | 114.9 | 275.2 | 494.6 |
| Soliditet % | 12.9 | 63.7 | 79.8 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 28 339 | 33 272 | 50 153 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -31 195 | -31 724 | -46 550 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -2 856 | 1 548 | 3 603 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 828 | 1 660 | 3 716 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 528 | 1 660 | 3 716 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 384 | 792 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 528 | 1 276 | 2 924 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 330 | 8 805 | 11 069 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 330 | 8 805 | 11 069 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 528 | 1 276 | 2 924 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 078 | 5 606 | 8 831 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 252 | 3 199 | 2 238 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 330 | 8 805 | 11 069 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet samt köpa och sälja fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43999 - Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet



