Johans Måleri AB
Org.nr: 556799-3034| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 884 | 2 562 | 2 206 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 706 | 149 | -150 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3884.0 | 2562.0 | 2206.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 20.6 | 7.0 | -5.2 |
| Kassalikviditet % | 54.0 | 143.2 | 344.1 |
| Soliditet % | 46.4 | 28.6 | 66.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 884 | 2 562 | 2 206 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 082 | -2 382 | -2 323 |
| Avskrivningar (kSEK) | -117 | -85 | -83 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 801 | 179 | -115 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 706 | 149 | -150 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 448 | 164 | 20 |
| Skatt (kSEK) | 98 | 49 | 15 |
| Årets resultat (kSEK) | 350 | 115 | 5 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 088 | 3 478 | 885 |
| Summa varulager (kSEK) | 392 | 425 | 370 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 754 | 813 | 807 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 843 | 4 291 | 1 692 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 350 | 115 | 5 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 578 | 1 228 | 1 114 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 259 | 0 | 15 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 336 | 2 792 | 436 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 670 | 271 | 127 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 843 | 4 291 | 1 692 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva måleri, golv- och kakelbeläggning, snickeri, murning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



