Blekis AB
Org.nr: 556798-7796| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 780 | 22 141 | 20 214 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 185 | 3 991 | 4 133 |
| Antal anställda | 19 | 18 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1304.2 | 1230.1 | 1347.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.9 | 18.0 | 20.4 |
| Kassalikviditet % | 228.8 | 234.0 | 223.6 |
| Soliditet % | 62.7 | 66.1 | 62.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 780 | 22 141 | 20 214 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -20 632 | -18 252 | -16 122 |
| Avskrivningar (kSEK) | -237 | -281 | -192 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 149 | 3 890 | 4 092 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 185 | 3 991 | 4 133 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 185 | 3 991 | 4 133 |
| Skatt (kSEK) | 876 | 829 | 855 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 309 | 3 162 | 3 278 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 611 | 791 | 588 |
| Summa varulager (kSEK) | 188 | 229 | 276 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 865 | 4 163 | 4 883 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 476 | 4 954 | 5 470 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 309 | 3 162 | 3 278 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 432 | 3 273 | 3 410 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 044 | 1 681 | 2 060 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 476 | 4 954 | 5 470 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet



