Astara Ital Sweden AB
Org.nr: 556793-5282
Koncernmoder:
Astara Mobility SL
Dotterbolag:
Moderbolag:
Bersummit Europea de Automocion
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 487 648 | 562 536 | 732 779 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -72 473 | -88 084 | -61 040 |
| Antal anställda | 23 | 23 | 27 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 21202.1 | 24458.1 | 27140.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 6 854 | 0 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 12 316 | 17 895 | 20 429 |
| Vinstmarginal % | -10.8 | -5.8 | -3.0 |
| Kassalikviditet % | 70.8 | 90.4 | 79.1 |
| Soliditet % | 3.2 | 15.5 | 6.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 487 648 | 562 536 | 732 779 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -550 359 | -617 110 | -771 024 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 495 | -4 642 | -4 640 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -62 712 | -54 575 | -38 245 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -72 473 | -88 084 | -61 040 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -72 473 | -88 085 | -61 040 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 2 136 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -72 473 | -90 221 | -61 040 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 194 | 6 549 | 10 440 |
| Summa varulager (kSEK) | 103 816 | 48 231 | 52 375 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 332 803 | 216 166 | 209 621 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 335 997 | 222 715 | 220 061 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 11 500 | 11 500 | 11 500 |
| Årets resultat (kSEK) | -72 473 | -90 221 | -61 040 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 904 | 34 547 | 13 205 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 323 510 | 185 738 | 198 888 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 335 997 | 222 715 | 220 061 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt eller genom dotterbolag, koncernbolag, externa återförsäljare eller verkstäder, bedriva verksamhet avseende import, försäljning, uthyrning, leasing och distribution av motorfordon med tillhörande reservdelar och tillbehör samt avseende reparation, underhåll och service av motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46181 - Provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon
Övriga branscher SNI
| 46720 - Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon |



