Fastighets AB Stolhuset
Org.nr: 556791-4394
Koncernmoder:
Flokk Holding II AS
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 8 311 | 8 178 | 7 681 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 176 | 7 252 | 6 705 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 86.4 | 88.7 | 87.3 |
| Kassalikviditet % | 302.6 | 243.7 | 233.2 |
| Soliditet % | 73.7 | 67.4 | 67.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 8 311 | 8 178 | 7 681 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 521 | -1 515 | -1 448 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 066 | -1 055 | -1 055 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 6 790 | 6 663 | 6 233 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 176 | 7 252 | 6 705 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 176 | 252 | 5 |
| Skatt (kSEK) | 370 | -78 | -96 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 806 | 330 | 101 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 7 656 | 6 246 | 7 302 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 417 | 18 512 | 16 971 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 25 074 | 24 758 | 24 273 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 806 | 330 | 101 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 18 485 | 16 679 | 16 349 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 755 | 7 595 | 7 277 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 25 074 | 24 758 | 24 273 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till verksamhet att bedriva förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



