Vestelv Production AB
Org.nr: 556791-2620| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 33 649 | 29 191 | 27 039 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 360 | -3 741 | 1 084 |
| Antal anställda | 12 | 16 | 28 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2804.1 | 1824.4 | 965.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.1 | -9.9 | 6.3 |
| Kassalikviditet % | 88.3 | 72.3 | 19.7 |
| Soliditet % | 16.3 | 10.4 | 15.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 33 649 | 29 191 | 27 039 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -32 609 | -32 092 | -25 378 |
| Avskrivningar (kSEK) | -313 | -385 | -403 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 039 | -2 903 | 1 660 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 360 | -3 741 | 1 084 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 211 | -3 356 | 84 |
| Skatt (kSEK) | 20 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 191 | -3 356 | 84 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 839 | 10 045 | 8 760 |
| Summa varulager (kSEK) | 5 785 | 5 266 | 14 592 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 19 549 | 20 042 | 17 246 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 25 388 | 30 087 | 26 006 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 191 | -3 356 | 84 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 684 | 2 493 | 2 949 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 565 | 815 | 1 200 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 5 561 | 6 337 | 8 366 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 15 579 | 20 443 | 13 491 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 25 388 | 30 087 | 26 006 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verkstadsmekanisk produktion och försäljning. Tekniska konsultationer, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten
Övriga branscher SNI
| 28300 - Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner |



