Uplight Scandinavia AB
Org.nr: 556790-7919| Nyckeltal | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 213 | 3 725 | 6 882 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 559 | -907 | 393 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3071.0 | 1862.5 | 3441.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.8 | -24.3 | 5.9 |
| Kassalikviditet % | 105.3 | 56.8 | 112.2 |
| Soliditet % | 19.4 | 10.4 | 14.1 |
| Resultaträkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 213 | 3 725 | 6 882 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 591 | -4 636 | -6 479 |
| Avskrivningar (kSEK) | -26 | -26 | 26 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 623 | -910 | 403 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 559 | -907 | 393 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 384 | -22 | 312 |
| Skatt (kSEK) | 114 | 11 | 70 |
| Årets resultat (kSEK) | 270 | -33 | 242 |
| Balansräkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 26 | 51 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 410 | 424 | 146 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 604 | 917 | 3 530 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 629 | 969 | 3 530 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 270 | -33 | 242 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 371 | 101 | 433 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 175 | 0 | 80 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 083 | 868 | 3 017 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 629 | 969 | 3 530 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import, projektering, konsultation, utvecklingsarbete och försäljning av belysning, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47552 - Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler



