Rockneby Måleri AB
Org.nr: 556787-4317| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 051 | 25 070 | 27 853 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 408 | 1 485 | 3 883 |
| Antal anställda | 18 | 23 | 23 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1336.2 | 1090.0 | 1211.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.9 | 5.9 | 13.9 |
| Kassalikviditet % | 157.7 | 171.0 | 265.1 |
| Soliditet % | 42.1 | 38.9 | 46.6 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 051 | 25 070 | 27 853 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 699 | -23 727 | -24 020 |
| Avskrivningar (kSEK) | -268 | -268 | -277 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 353 | 1 344 | 3 833 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 408 | 1 485 | 3 883 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 370 | 1 276 | 2 819 |
| Skatt (kSEK) | 315 | 303 | 600 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 055 | 973 | 2 219 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 437 | 704 | 926 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 11 190 | 13 809 | 13 053 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 13 627 | 14 514 | 13 979 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 055 | 973 | 2 219 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 919 | 2 865 | 3 892 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 612 | 3 574 | 3 364 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 1 799 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 096 | 8 076 | 4 924 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 13 627 | 14 514 | 13 979 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vra att bedriva måleriverksamhet, byggverksamhet, andra konsultationer inom byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



