Staavs Bygg i Motala AB
Org.nr: 556784-5135| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 632 | 7 964 | 8 207 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 329 | 4 | 334 |
| Antal anställda | 5 | 6 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2326.4 | 1327.3 | 1641.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.9 | 0.2 | 4.1 |
| Kassalikviditet % | 177.3 | 193.7 | 241.6 |
| Soliditet % | 51.7 | 54.7 | 61.3 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 632 | 7 964 | 8 207 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 298 | -7 957 | -7 874 |
| Avskrivningar (kSEK) | -119 | -89 | -54 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 334 | 5 | 332 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 329 | 4 | 334 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 259 | 120 | 249 |
| Skatt (kSEK) | 56 | 29 | 55 |
| Årets resultat (kSEK) | 203 | 91 | 194 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 727 | 625 | 614 |
| Summa varulager (kSEK) | 25 | 25 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 120 | 2 720 | 2 537 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 847 | 3 345 | 3 151 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 203 | 91 | 194 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 811 | 1 708 | 1 717 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 225 | 155 | 271 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 64 | 91 | 112 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 746 | 1 391 | 1 050 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 847 | 3 345 | 3 151 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadssnickeriarbeten samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten



