Landauer Nordic Holdings AB
Org.nr: 556783-4683
Koncernmoder:
Fortive Corp
Dotterbolag:
1 st
Moderbolag:
Landauer Inc
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 962 | 21 252 | 20 443 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 561 | 921 | 1 695 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.8 | 8.4 | 10.0 |
| Kassalikviditet % | 550.6 | 352.7 | 325.5 |
| Soliditet % | 82.3 | 72.7 | 71.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 962 | 21 252 | 20 443 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -20 761 | -20 060 | -18 471 |
| Avskrivningar (kSEK) | -260 | -366 | -443 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 200 | 1 192 | 1 972 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 561 | 921 | 1 695 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 561 | 920 | 1 695 |
| Skatt (kSEK) | 529 | 189 | 349 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 032 | 731 | 1 346 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 447 | 708 | 1 073 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 020 | 17 383 | 16 393 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 467 | 18 091 | 17 466 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 032 | 731 | 1 346 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 194 | 13 161 | 12 431 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 273 | 4 929 | 5 036 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 467 | 18 091 | 17 466 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, bedriva övervakning av radioaktiv strålning, inklusive dosimetriverksamhet, samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71200 - Teknisk provning och analys



