Elgärde Gård AB
Org.nr: 556783-1234| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 389 | 7 325 | 8 016 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 977 | -502 | 1 065 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2347.3 | 1831.3 | 2004.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 11.8 | -5.1 | 14.7 |
| Kassalikviditet % | 227.0 | 129.5 | 235.5 |
| Soliditet % | 43.6 | 32.1 | 42.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 389 | 7 325 | 8 016 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 394 | -7 740 | -6 892 |
| Avskrivningar (kSEK) | -354 | -334 | -463 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 993 | -414 | 1 124 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 977 | -502 | 1 065 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 977 | -182 | 816 |
| Skatt (kSEK) | 166 | 0 | 166 |
| Årets resultat (kSEK) | 811 | -182 | 650 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 681 | 1 840 | 1 175 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 218 | 2 298 | 1 937 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 116 | 3 495 | 3 866 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 797 | 5 335 | 5 040 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 811 | -182 | 650 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 525 | 1 714 | 1 896 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 320 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 435 | 2 697 | 2 004 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 836 | 924 | 819 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 797 | 5 335 | 5 040 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mjölkproduktion samt därtill hörande foderproduktion. Växtodling inriktad mot foderspannmål och vall.
Huvudbransch SNI
01500 - Blandat jordbruk



