Subseatec S AB
Org.nr: 556782-8255| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 87 794 | 115 346 | 72 522 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 329 | 7 449 | 8 729 |
| Antal anställda | 12 | 11 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7316.2 | 10486.0 | 8058.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 741 | 1 770 | 1 498 |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 543 | 6 408 | 5 889 |
| Vinstmarginal % | 6.8 | 6.7 | 12.4 |
| Kassalikviditet % | 111.0 | 97.3 | 116.1 |
| Soliditet % | 46.9 | 27.2 | 41.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 87 794 | 115 346 | 72 522 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -27 763 | -34 619 | -23 210 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 272 | 6 478 | 8 518 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 329 | 7 449 | 8 729 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 312 | -5 514 | 7 378 |
| Skatt (kSEK) | 699 | -1 127 | 1 494 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 613 | -4 387 | 5 884 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 12 123 | 13 422 | 15 383 |
| Summa varulager (kSEK) | 14 498 | 6 210 | 2 121 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 33 179 | 52 308 | 34 049 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 45 302 | 65 730 | 49 432 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 613 | -4 387 | 5 884 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 18 655 | 16 042 | 20 429 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 280 | 2 328 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 6 423 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 16 833 | 47 360 | 27 509 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 45 302 | 65 730 | 49 432 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning och projektering av stål och stålkomponenenter till petroliumindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46820 - Partihandel med metaller och metallmalmer
Övriga branscher SNI
| 71200 - Teknisk provning och analys |



