H & M Hennes & Mauritz International AB
Org.nr: 556782-4890| Nyckeltal | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 036 | 1 848 | 1 875 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 082 381 | 841 027 | 999 619 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16510.1 | 52697.3 | 59510.0 |
| Kassalikviditet % | 2.0 | 3.4 | 8.5 |
| Soliditet % | 40.1 | 41.1 | 43.5 |
| Resultaträkning | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 036 | 1 848 | 1 875 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 905 | -5 623 | -5 180 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 869 | -3 775 | -3 305 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 082 381 | 841 027 | 999 619 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 182 381 | 1 011 027 | 999 619 |
| Skatt (kSEK) | 104 285 | 72 177 | 21 874 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 078 096 | 938 850 | 977 745 |
| Balansräkning | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 095 087 | 2 592 663 | 2 513 438 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 38 182 | 53 247 | 126 760 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 133 269 | 2 645 910 | 2 640 198 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 078 096 | 938 850 | 977 745 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 255 269 | 1 087 173 | 1 148 323 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 878 000 | 1 558 737 | 1 491 875 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 133 269 | 2 645 910 | 2 640 198 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier inom den egna koncernen samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva uthyrning av fastighet'/lägenheter till företag samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten innefattar även uthyrning av bilar till företag inom samma koncern samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 66190 - Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet |



