A-Gräv C Bohlin AB
Org.nr: 556781-3422| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 59 678 | 43 872 | 34 262 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 207 | 5 590 | 3 920 |
| Antal anställda | 10 | 8 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5967.8 | 5484.0 | 3806.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.9 | 13.0 | 12.0 |
| Kassalikviditet % | 104.4 | 161.7 | 123.4 |
| Soliditet % | 53.9 | 68.3 | 44.6 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 59 678 | 43 872 | 34 262 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -54 369 | -38 200 | -30 170 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 310 | -3 557 | -3 386 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 310 | 5 672 | 4 092 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 207 | 5 590 | 3 920 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 207 | 5 590 | 4 231 |
| Skatt (kSEK) | 1 132 | 1 159 | 873 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 075 | 4 431 | 3 358 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 16 201 | 8 812 | 5 890 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 343 | 8 484 | 10 686 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 28 544 | 17 296 | 16 575 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 075 | 4 431 | 3 358 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 392 | 11 817 | 7 386 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 330 | 233 | 530 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 822 | 5 246 | 8 659 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 28 544 | 17 296 | 16 575 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är schakt och anläggning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten



