Tänndalens Häståkeri AB
Org.nr: 556780-7655| Nyckeltal | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 32 951 | 30 212 | 28 090 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 856 | 314 | 231 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5491.8 | 5035.3 | 4681.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.0 | 1.3 | 1.1 |
| Kassalikviditet % | 86.1 | 70.7 | 98.3 |
| Soliditet % | 41.3 | 38.7 | 53.0 |
| Resultaträkning | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 32 951 | 30 212 | 28 090 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -31 972 | -29 815 | -27 787 |
| Avskrivningar (kSEK) | -702 | -468 | -207 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 979 | 398 | 303 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 856 | 314 | 231 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 856 | 314 | 231 |
| Skatt (kSEK) | 184 | 73 | 58 |
| Årets resultat (kSEK) | 672 | 241 | 173 |
| Balansräkning | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 815 | 3 322 | 856 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 705 | 1 681 | 1 722 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 468 | 3 373 | 3 571 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 283 | 6 694 | 4 426 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 672 | 241 | 173 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 552 | 2 134 | 1 893 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 572 | 572 | 572 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 111 | 1 593 | 80 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 048 | 2 394 | 1 881 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 283 | 6 694 | 4 426 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva med hästtransport, turridning, plogning med traktor samt vaktmästartjänster.
Huvudbransch SNI
47112 - Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Övriga branscher SNI
| 49410 - Vägtransport, godstrafik |
| 81100 - Fastighetsrelaterad stödverksamhet |
| 81230 - Annan rengöring |



