Griptången AB
Org.nr: 556774-2928| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 920 | 999 | 1 108 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 502 | 291 | 414 |
| Antal anställda | 0 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 999.0 | 1108.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 54.6 | 29.2 | 37.4 |
| Kassalikviditet % | 132.9 | 194.3 | 446.9 |
| Soliditet % | 63.8 | 60.7 | 88.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 920 | 999 | 1 108 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -418 | -709 | -695 |
| Avskrivningar (kSEK) | -46 | -43 | -62 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 502 | 291 | 413 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 502 | 291 | 414 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 382 | 641 | 568 |
| Skatt (kSEK) | 79 | 138 | 124 |
| Årets resultat (kSEK) | 303 | 503 | 444 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 687 | 433 | 1 339 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 574 | 1 387 | 791 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 261 | 1 821 | 2 130 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 303 | 503 | 444 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 709 | 1 106 | 1 602 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 120 | 0 | 350 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 432 | 714 | 177 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 261 | 1 821 | 2 130 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta aktier och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



