First Corner Racing AB
Org.nr: 556773-9957| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 975 | 880 | 844 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 217 | 171 | 200 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 975.0 | 880.0 | 844.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 22.5 | 20.2 | 24.9 |
| Kassalikviditet % | 170.3 | 184.8 | 204.2 |
| Soliditet % | 60.8 | 63.0 | 62.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 975 | 880 | 844 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -762 | -717 | -645 |
| Avskrivningar (kSEK) | -16 | -18 | -18 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 212 | 164 | 199 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 217 | 171 | 200 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 222 | 201 | 200 |
| Skatt (kSEK) | 47 | 44 | 44 |
| Årets resultat (kSEK) | 175 | 157 | 156 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 13 | 32 | 56 |
| Summa varulager (kSEK) | 359 | 280 | 194 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 018 | 851 | 776 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 031 | 883 | 832 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 175 | 157 | 156 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 562 | 487 | 429 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 82 | 87 | 117 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 387 | 309 | 285 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 031 | 883 | 832 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva idrottslig verksamhet inom motorsport, uthyrning av tjänster, mekaniska tjänster samt försäljning av sportartiklar.
Huvudbransch SNI
93199 - Annan sportverksamhet



