Sterner Stenhus Holding AB
Org.nr: 556771-9033| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 259 | 4 925 | 4 975 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -52 559 | -11 514 | -148 326 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2629.5 | 2462.5 | 2487.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 992 | 963 | 854 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | -74.1 | 514.6 | 220.4 |
| Kassalikviditet % | 2.4 | 3.2 | 4.9 |
| Soliditet % | 64.3 | 68.4 | 66.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 259 | 4 925 | 4 975 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 106 | -5 391 | -4 534 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -408 | -1 035 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 153 | -466 | 441 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -52 559 | -11 514 | -148 326 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -52 432 | -11 514 | -148 776 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -52 432 | -11 514 | -148 776 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 632 893 | 1 608 899 | 1 662 287 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 206 | 9 296 | 12 252 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 640 099 | 1 618 195 | 1 674 539 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -52 432 | -11 514 | -148 776 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 054 090 | 1 106 522 | 1 118 035 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 288 208 | 216 933 | 305 146 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 297 801 | 294 740 | 251 358 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 640 099 | 1 618 195 | 1 674 539 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Allians Revision & Redovisning AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva bygg- och fasadrenovering, äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43310 - Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten



