Vesuri AB
Org.nr: 556771-7649| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 42 582 | 35 518 | 30 205 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 622 | 778 | -292 |
| Antal anställda | 47 | 43 | 40 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 906.0 | 826.0 | 755.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.7 | 2.4 | -0.7 |
| Kassalikviditet % | 90.5 | 92.7 | 83.7 |
| Soliditet % | 36.3 | 46.8 | 50.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 42 582 | 35 518 | 30 205 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -41 862 | -34 676 | -30 426 |
| Avskrivningar (kSEK) | -611 | -700 | -655 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 719 | 842 | -221 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 622 | 778 | -292 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 733 | 762 | 105 |
| Skatt (kSEK) | 166 | 171 | 34 |
| Årets resultat (kSEK) | 567 | 591 | 71 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 463 | 3 157 | 2 782 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 993 | 2 240 | 1 388 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 455 | 5 397 | 4 171 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 567 | 591 | 71 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 886 | 1 619 | 1 228 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 033 | 1 144 | 1 128 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 226 | 217 | 156 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 309 | 2 417 | 1 658 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 455 | 5 397 | 4 171 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara skogsröjning, samt renovering och nyläggning av trägolv, samt även fastighetsskötsel, byggnationer och renovering av fastigheter.
Huvudbransch SNI
02102 - Skogsskötsel



