Swerink AB
Org.nr: 556769-7544| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 564 | 10 994 | 10 484 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 499 | 544 | 662 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1927.3 | 1832.3 | 1747.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.3 | 5.0 | 6.3 |
| Kassalikviditet % | 151.4 | 124.9 | 104.7 |
| Soliditet % | 57.6 | 62.9 | 60.7 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 564 | 10 994 | 10 484 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 093 | -10 472 | -9 828 |
| Avskrivningar (kSEK) | -8 | -31 | -28 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 470 | 521 | 655 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 499 | 544 | 662 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 499 | 825 | 662 |
| Skatt (kSEK) | 106 | 175 | 143 |
| Årets resultat (kSEK) | 393 | 650 | 519 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 675 | 683 | 673 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 280 | 1 662 | 1 860 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 644 | 3 564 | 3 442 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 319 | 4 247 | 4 115 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 393 | 650 | 519 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 947 | 2 554 | 2 155 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 150 | 150 | 430 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 222 | 1 523 | 1 511 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 319 | 4 247 | 4 115 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka och sälja sportsarger samt bedriva montage och legotillverkning inom svets och smide samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
32300 - Tillverkning av sportartiklar
Övriga branscher SNI
| 25530 - Metallegoarbeten |



