Tegnérs Bageri Tullinge AB
Org.nr: 556767-9187| Nyckeltal | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 211 | 8 950 | 9 518 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 380 | 382 | 498 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1315.9 | 1278.6 | 1057.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.1 | 4.3 | 5.2 |
| Kassalikviditet % | 136.5 | 110.1 | 111.0 |
| Soliditet % | 48.2 | 16.9 | 25.0 |
| Resultaträkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 211 | 8 950 | 9 518 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 855 | -8 587 | -9 020 |
| Avskrivningar (kSEK) | -113 | -82 | -254 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 355 | 362 | 497 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 380 | 382 | 498 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 380 | 381 | 498 |
| Skatt (kSEK) | 83 | 82 | 53 |
| Årets resultat (kSEK) | 297 | 299 | 445 |
| Balansräkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 589 | 325 | 407 |
| Summa varulager (kSEK) | 67 | 67 | 60 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 648 | 4 313 | 2 385 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 237 | 4 638 | 2 792 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 297 | 299 | 445 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 079 | 782 | 698 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 158 | 3 856 | 2 094 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 237 | 4 638 | 2 792 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bageri- och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47241 - Detaljhandel med bröd och konditorivaror



